Rólunk írták

A Szekszárdi Klímakör múlt heti konferenciájának egyik előadója Solti János energiagazdálkodási szakmérnök volt. Olyan meggyőzően beszélt a természeti energiák hasznosításáról, hogy felkeltette az érdeklődésünket, hogyan lesz egy vidéki fiatalemberből érettebb korára elkötelezett „napelemes”.

Tolna megyében Solti Jánost minden Várdombhoz köti, itt éltek a nagyszülei, szülei és ő maga is a családjával. Erről a pár száz fős, Szekszárdtól 12 kilométerre lévő  településről került érettségi után Miskolcra, a Nehézipari Műszaki Egyetemre, ahol gépészmérnöki diplomát szerzett.

– Ez 36 éve volt és akkor a  szekszárdi Mezőgép vállalat ösztöndíjasa voltam,- mondta Solti János. Általános gépész(konstruktőr) szakon végeztem, a Mezőgéphez visszakerülve gépeket terveztünk, majd innen a BHG-hoz kerültem, ahol alapítottunk egy “robot csoportot”,-1986-88-ban elvégeztem a BME automatizálási szakmérnöki szakát is- itt az alkatrészgyártó üzemnek terveztünk célgépeket. Pár év múlva ismét váltani kellett, átkerültem a Szekszárd – Paksi Vizitársulathoz, ezen belül alakítottunk egy kompresszorgyártó céget. Ezek gyártására rendezkedtünk be. Jól ment minden, kompresszorokat exportáltunk Ausztriába, Dániába, de a bevétel arányán nem tudtak megegyezni a magyar és a külföldi tulajdonosok, így ennek a munkának is vége szakadt.

Az ezt követő évtizedekben is az állandó változás és továbbképzések jellemezték Solti János életét. 1992-ben megalakították a Schneider Légtechnika Kft-t, egy német tulajdonos közreműködésével. Tizennyolc  évig vezette ezt a céget, tíz embernek adtak munkát, kompresszorokkal foglalkoztak itt is, ezeket értékesítették és szervizelték. Az üzlet jól ment, de a német tulajdonosok a  cég központját  a fővárosba helyezték át, majd ezt követően a cég hamarosan megszűnt. Újból váltani kellett, mondta János.

Ekkor, 2010-ben a pécsi Hauni kft, német tulajdonú cégnél talált munkát. Dohányipari gépeket gyártottak, először konstruktőrként dolgozott, majd fél év múlva a beszerzésre került. Naponta ingázott Pécs és Várdomb között, közben beiratkozott a gödöllői Szent István Egyetem energiagazdálkodási szakmérnöki szakára is. Egy budapesti céggel együttműködve kezdték el a napelemekkel való munkák kivitelezését. Három éve pedig a Zöldtárs Alapítvánnyal együtt gondolkodva indították el a társasházak tetejére telepített napelemes erőművek üzemeltetését.

Ma már vállalkozóként végzi ezt a munkát.A sok munka mellett jut idő kikapcsolódásra is, mondta Solti János, a család tagjai – a feleség a Tolnatej Zrt titkárságán dolgozik, a két felnőtt lány egyike Vecsésen él és dolgozik egy építőipari cégnél, a másik Szekszárdon, állatorvosi asszisztens – szeretnek együtt kempingezni. Emellett kikapcsolódást jelent még a kiskert és a gyümölcsös is.

Napelemes kiserőmű a társasházak tetején

Szekszárdon 11 társasház tetején van már napelemes erőmű, ezek egyikét a Mészáros Lázár utcában, a 10 emeletes lakótömbre még 2013-ban szerelték fel. Havonta leolvassák a napelemek által termelt mennyiséget és a fogyasztást is. Egy diagramon vezetik a fogyasztást és a betermelést, hogy a lakók lássák, mennyi energiát használtak fel és abból mennyit fedezett a napelemes kiserőmű. Solti János elmondta, a közelmúltban volt lakógyűlés, ahol értékelték a közösen használt helyiségek világítására és a liftek működésére felhasznált, és a napelemek által megtermelt energiaköltség viszonyát. Egy-egy ilyen telepítendő napelemes kiserőmű teljesítménye attól függ, hogy mennyi az adott lakóközösség közös elektromos energia-fogyasztása, ehhez igazítják a beruházást. Van ahol 5, van ahol 7 millió forintba került, melyet a lakók részben önerőből, részben támogatással és különböző forrásokból fedeztek. Ez az összeg tíz év alatt térül meg.

Munkára lehet fogni a Napot

Sokan összekeverik a napelemet a napkollektorral, pedig lényeges a különbség. Az előbbi elektromos áramot termel, míg a napkollektor csak meleg vizet. A napelemekre a gyártó 25 év garanciát ad úgy, hogy a kezdeti teljesítményének a 80 százalékát még 25 év után is biztosítják a napelemek, de ezt követően is még sokáig működnek. A szakember szerint, nyárra várható, hogy visszatérítendő pályázatokkal segítik azokat, akik elektromos energia igényük kiváltására a napelemes megoldást választanák. Csak érdekességként: azt az energiát, amely az összes Földön található és kitermelhető kőolajkészletekben rejlik, a Nap 1,5 nap alatt sugározza a Földre. Az emberiség jelenlegi, évi energiafogyasztását a Nap egy órányi energia kibocsátása teljes egészében fedezné.

forrás: http://www.teol.hu/tolna/kozelet/csak-a-valtozas-allando-657853